Ne ola ki bu ESLint ?

Arkadaşlar yeni bir konu ile hepinize yeniden merhabalar,

Bugünkü paylaşımım koddan ziyade, açık kaynak kodlu bir uygulama olan ESLint üzerine olacak. İlk olarak bu ESLint ile nasıl karşılaştım onu anlatayım. Genelde Visual Studio 2015 ile proje geliştirmelerimi yapıyorum. Ancak günlerden bir gün kaşıntı tuttu ve dedim ki 2017 ile devam edeyim. Back-end kodlarını yazarken bu arkadaşa tabi ki rastlamadım. İş ön tarafa geldi. Harici bir JavaScript dosyası oluşturup, içerisine kodlarımı yazmaya başladım. Ortalara doğru iş, bir alanın form submit olmadan null kontrolünü yaptırmaya geldi.”==” operatörünü kullanayım derken hoop aşağıdaki hatayla karşılaştım ;

ESlint: Expected == and instead saw ===.

Yalan yok görene kadar, hiç bu hata ile karşılaşmamıştım. Sonra tabi ki durur muyum araştırmaya koyuldum. ESLint denilen bu arkadaş 2013’te, Nicholas C. Zakas tarafından oluşturulmuş. Peki buradaki amaç nedir ? Yazılım geliştiricilerin kodlarını yazarken daha temiz, daha anlamlı yazabilmeleri. Çünkü ESLint, sadece mantıksal olarak yapılan hatalara değil, kod yazımı sırasındaki gereksiz kullanımlara da uyarı fırlatıyor.

Aslında karşılaştırmayı yaparken, amacım sadece içerisinde değer olup, olmadığını kontrol etmekti. Şimdi ufak bir hatırlatma yapalım. “==” operatörü tip ayırmaksızın kontrol yaparken, “===” ise işin içine tip kontrolünü de ekleyecektir. Örnek; 1===”1″ sonucu bize false olarak dönecektir.

ESLint üzerine anlatacaklarım bu kadar. Daha fazla bilgi için ;

https://eslint.org/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

Esenle kalın…

You may also like...

1 Response

  1. Ajan Smith dedi ki:

    Gayet açıklayıcı bir üslup, mükemmel bir anlatım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir